talk2cisco.cz > Blog > Odpověď na Editorial o "Social not-working" pro DCD.cz

Odpověď na Editorial o "Social not-working" pro DCD.cz

6.4.2011

Dobrého dne přeji,

se zájmem a s  jsem si prečetl Vas editorial o sociálních sítích. Ano je pravda, ze na Facebooku se dá slušně „ujet“. Stejně tak bych souhlasil, ze se sociální sítě množí jak houby po dešti. S čím ale nesouhlasím je to, ze se někde zakážou sociální sítě a vzroste produktivita. 

Ono když se zakáže Facebook, půjdou lidi na "chat". Když se zakáže chat, budou si posílat vtipy mailem. Zakážete maily s přílohou ? Začnou hrát miny na počítači. Zakážete Minesweeper. Začnou hrát hada na Nokii. Zakážete Nokii. Začnou chodit na několik hodin na záchod a číst si časopis. Tak přestanete odbírat časopis... Konečne ! Utnuli jsme hydře hlavu !  Produktivita vzroste ! Skutečně ? Těmi různými zákazy ? 

Často se bavím se zákazníky o změně pracovního stylu, o tom, že dnes mohu, díky technologii, pracovat kdy chci, jak chci, z čeho chci a kde chci. A já tak skutečně pracuji.  Nic, kromě mě samotného a mého zaměstnavatele ( a předsudku mých a mého okolí...)  mě neomezuje. Kvalita videokonferenci je na takové úrovni, že skutečně přestávám s kolegy mluvit po telefonu a vidím je stále častěji na různě velkých obrazovkách, presence, IM a webove konference, mobilita i sociálni sítě nám mění styl práce tak, že bych tomu sám před 5 lety nevéřil. Mohu dělat kde chci, jak chci, z čeho chci. Ne že musím, ale můžu. A stejne tak všichni ostatni kolem.

Přesto chodime do práce jak do továrny, ráno v 8 nástup, píchačky, zapnout stroj, 8.5 hodiny pracovat, píchačky a domů. Nevím jak kdo, ale ja pracuju hlavou a té se nedá ani poručit, aby přestala přemýšlet, ani aby teď byla kreativní a napsala článek nebo vymyslela strategii. Stejne tak 8.5 hodiny je zjevne scestná věc – jedu v tramvaji a čtu si e-maily , je to práce ? Není to práce ? Můžu tedy jít domu dřív ? Když přemýšlím o pracovním problému v mimopracovní dobu ? Vyzvednout děti z kroužku ? Stres, jak to nějak zaonačit, abych mohl odejít dřív... Dojíždím 2 hodiny do práce, takže se nestíhám věnovat ani svoji rodině ani sobě, ale ono to prostě nějak jinak nejde (reálný příklad...) ?  Jde.

Můžeme mít mnohem větší svobodu, spokojenost a klid, pokud technologie začneme používat.

A jedna z otázek a námitek, ktere dostávám na prezentacích je ta, že to lidi budou zneužívat. Že nebudou pracovat, ale že se budou flákat – kdekoliv, kdykoliv  a s kýmkoliv. Protože práce je stejně nebaví a dělají to jenom pro penize. A moje odpověď je, stejně jako u případu zakazování sociálních sítí je, že pokud potřebujete svoje lidi kontrolovat, pokud je tlačíte do práce ať už píchačkami nebo bičem (nebo firewallem), tak vám nepomůže ani svěcená voda. Prostě budou sedět, 8.5 hodiny předstírat praci a pak to zabalí. A hodnota, kterou vytvori nebo prinesou je nula. Nebo tak blizko k nule, jak je to jenom snesitelné pro obě strany. Protože... těch „protože“ je spousty, ale ten problém zakazování nečeho někde je mnohem hlubší než je změť mých kontaktů na Facebooku....

Cisco má veřejně dostupný dokument (Cisco social media guidelines June 2010 http://slidesha.re/gTiItI) , ktery popisuje, co zaměstnanci dělat mohou a co ne, co můžou sdílet a jak se na Facebooku a Twitteru a 150 tisících dalších tzv. sociálních sítích chovat. Firma nás víceméně podporuje v tom, že to máme používat a naučit se, co nám mohou nové formy komunikace přinést. V čem je to dobré a na co si dát pozor. Z obojího se poučit a použít pro práci. Pro lepší komunikaci. Pro lepší a rychlejši zprávy. Pro zvýšení produktivity. Paradoxně. 

Můžeme dělat věci jako do ted, posílat si e-maily s tou neskutečnou pružností To:, Cc: nebo Bcc: nebo použít jiný způsob šíření zpráv, jako je Twitter nebo FB. Většina lidí, kteří sociální sítě kritizuje nebo je komentuje s tím, že :“... je to pro lidi, co nemaj co dělat...“ nepochopila jak celý ten system funguje a že se dá využít i jinak než pro zabíjení volného času, sdileni fotek a marketing a to proto, ze to nepoužívala dostatečně dlouho. Nebo odmítá všechno nové ?

Cisco nam dává velkou svobodu (ať už v místě, zařízení, čase, kde a jak chceme pracovat) a pocit, že nejsme jenom nákladová položka, které se říká zaměstnanec a že od přemýšlení a řízení firmy je tu někdo jiný. Naopak, já mám pocit, že já jsem Cisco, stejně jako moji kolegové. A právě tenhle pocit a možná i výběr lidí asi způsobuje, že to nikdo nezneužívá. Prave naopak.

S pozdravem

 

Petr Růžička

 

P.S.

Původně jsem Vám chtěl odepsat na Twitteru, ale pak mi došlo, že hledat vás tam bude asi zbytečná námaha, takže volím tuto cestu, jakkoliv pomalá a neefektivní se mi může zdát. 

Loading...

Blog

Loading...

Blog